3rd Annual Aceys Film Awards WINNERS ANNOUNCED

For 2017 films. Winners in bold:

Best Performance In A Major Role

  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • John Boyega, Detroit
  • Brooklyn Prince, The Florida Project
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Melanie Lynskey, I Don’t Feel At Home In This World Anymore
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Danielle McDonald, Patticake$
  • Daniel Day Lewis,  Phantom Thread
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Performance In A Supporting Role

  • Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
  • Hong Chau, Downsizing
  • Wilem Dafoe, The Florida Project
  • Laurie Metcalf,  Lady Bird
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Daisy Ridley, Murder on the Orient Express
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Graham Greene, Wind River

Best Performance by a New or Overlooked Talent

  • Teresa Palmer, Berlin Syndrome
  • Ryan Simkins, Brigsby Bear
  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • John Cho, Columbus
  • John Boyega, Detroit
  • Brooklyn Prince, The Florida Project  
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • LaKeith Stanfield, Get Out
  • Aubrey Plaza, Ingrid Goes West
  • Vicky Krieps, Phantom Thread

Best Performance By An Ensemble

  • Dave Made A Maze
  • Detroit
  • I Don’t Feel At Home In This World Anymore
  • Lady Bird
  • Mother
  • Mudbound
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Excellence in Cinematic Beauty & Technical Achievement

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name
  • Elisha Christian, Columbus
  • Hoyte Van Hoytema, Dunkirk
  • Dan Laustsen, The Shape of Water

Excellence In Sound Recording, Edit, & Mix

  • Baby Driver : Jonathan Connaught, Mary H. Ellis, James Peterson, and Julian Slater
  • Blade Runner 2049 : Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark A. Mangini, and Mac Ruth 
  • Dunkirk Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, and Mark Weingarten
  • The Killing Of A Sacred Deer : Johnnie Burn, Geoff Maxwell, and Ashley Smith 
  • Patti Cake$ : Ryan Billia, Beau Emory, and Jim Morgan
  • The Shape Of Water : Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Paul Gosse, Nathan Robitaille, and Brad Zoern

Excellence In Music: Score, Songs, or Soundtrack

  • Atomic Blonde : Tyler Bates and John Houlihan
  • Baby Driver : Kirsten Lane and Steven Price
  • Call Me by Your Name : Robin Urdang
  • I, Tonya : Susan Jacobs and Peter Nashel
  • Phantom Thread : Jonny Greenwood
  • The Shape Of Water : Mark Gordon 
  • Thor: Ragnarok : Wataru Hokoyama, Dave Jordan, and Tim Jones

Excellence in Production Design & Art Direction

  • Blade Runner 2049 : Dennis Gassner and Paul Inglis
  • Columbus : Adriaan Harsta and Diana Rice
  • The Florida Project : Stephonik Youth
  • The Lure : Joanna Macha
  • Mother : Isabelle Guay and Philip Messina
  • Phantom Thread : Denis Schnegg and Mark Tildesley
  • The Shape of Water : Paul D. Austerberry and Nigel Churcher
  • Zhgi! : Irina Grazhdankina

Excellence In Costume Design & Wardrobe

  • Battle of the Sexes : Leigh Bell
  • The Darkest Hour : Jacqueline Durran
  • The Lure : Katarzyna Lewinska
  • Phantom Thread : Mark Bridges
  • The Shape of Water : Luis Sequeira

Excellence in Hair & Makeup

  • The Darkest Hour : Flora Moody, Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, Christine Whitney
  • I, Tonya : Deborah La Mia Denaver and Adruitha Lee 
  • Murder on the Orient Express : Carol Hemming and Wakana Yoshihara
  • The Shape of Water : Paula Fleet and Jordan Samuel
  • Slack Bay : Michèle Constantinides and Mathieu Gueracague

Best Analog or Digital Special Effects

  • Blade Runner 2049 : Pierre Buffin, Richard Clegg, Paul Lambert, Nicolas Maillard, Scott Mitchell, Viktor Muller, Gerd Nefzer, and John Nelson
  • Ghost in the Shell : Asregadoo Arundi, Yves De Bono, John Dykstra, Seth Hill, Steve Ingram, Greg McKneally, Guillaume Rocheron, and Doug Spilatro
  • Life : John Moffatt, Adam Rowland, Doug Spilatro, and David Watkins
  • Okja : Stephen Clee, Erik De Boer, Jun Hyoung Kim, Jeon Hyoung Lee, and Kyung-soo Park
  • The Shape of Water : Dennis Berardi, Atilla Ceylan, and Shane Mahan

Outstanding Stunt Ensemble

  • Atomic Blonde :  Sam Hargrave and Domonkos Pardanyi
  • Baby Driver : Robert Nagle and Darrin Prescott
  • Fate Of The Furious : J.J. Perry, Spiro Razatos, and Troy Robinson
  • The Hitman’s Bodyguard : Dian Hristov, Borislav Iliev, and Greg Powell
  • John Wick: Chapter 2 : J.J. Perry and Darrin Prescott

Excellence in Editing

  • Atomic Blonde : Elísabet Ronaldsdóttir
  • Baby Driver : Jonathan Amos and Paul Machliss
  • Dunkirk : Lee Smith
  • The Hitman’s Bodyguard : Jake Roberts
  • I Am Not Your Negro : Alexandra Strauss
  • I, Tonya : Tatiana S. Riegel
  • The Killing Of A Sacred Deer :  Yorgos Mavropsaridis

Best Original Film Concept or Story

  • A Ghost Story : David Lowery
  • Brigsby Bear : Kevin Costello and Kyle Mooney
  • Get Out : Jordan Peele
  • The Killing Of A Sacred Deer : Efthymis Filippou and Yorgos Lanthimos
  • Mother : Darren Aronofsky
  • Sylvio : Kentucker Audley, Albert Birney, and Meghan Doherty

Best Screenplay Adaptation of Work of Fiction or Nonfiction

  • Call Me by Your Name: James Ivory
  • It : Gary Dauberman, Cary Joji Fukunaga, and Chase Palmer
  • Molly’s Game : Aaron Sorkin
  • Mudbound : Dee Rees and Virgil Williams
  • Wonder : Stephen Chbosky, Steve Conrad, and Jack Thorne

Best Original Screenplay

  • Brigsby Bear : Kevin Costello and Kyle Mooney
  • Get Out : Jordan Peele
  • I, Tonya : Steven Rogers
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • The Square : Ruben Östlund
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Martin McDonagh
  • Wind River : Taylor Sheridan

Excellence In Directorial Debut

  • American Fable : Anne Hamilton 
  • Columbus : Kogonada
  • Get Out : Jordan Peele
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • Lemon : Janicza Bravo

Excellence In Direction: Overlooked or Alternative

  • A Fantastic Woman : Sebastián Lelio
  • Berlin Syndrome : Cate Shortland
  • Call Me By Your Name : Luca Guadagnino
  • Columbus : Kogonada
  • Menashe : Joshua Z Weinstein
  • Mudbound : Dee Rees

Excellence in Direction

  • Detroit : Kathryn Bigelow
  • Get Out : Jordan Peele
  • I, Tonya : Craig Gillespie
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • Phantom Thread : Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water : Guillermo del Toro
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Martin McDonagh

Lifetime Achievement In Film

  • Agnes Varda

Best Animated Film

  • The Breadwinner : Anthony Leo, Tomm Moore, Andrew Rosen, and Paul Young
  • Coco : Darla K. Anderson
  • Loving Vincent : Sean M. Bobbitt and Ivan Mactaggart 
  • My Entire High School is Sinking into the Sea: Kyle Martin and Craig Zobel
  • Your Name : Kôichirô Itô, Genki Kawamura, and Katsuhiro Takei

Outstanding Film: Short or Experimental

  • Black Holes : Kevin Van Der Meiren
  • The Eleven O’Clock : Karen Bryson, Josh Lawson, Derin Seale
  • In a Heartbeat : Esteban Bravo and Beth David
  • Manifesto : Julian Rosefeldt
  • My Nephew Emmett : Lauren L. Owen and Kevin Wilson Jr.
  • Rat Film : Sebastian Pardo and Riel Roch Decter

Outstanding Film: Documentary

  • Abacus: Small Enough To Jail : Julie Goldman and Mark Mitten
  • Dina : Antonio Santini and Dan Sickles
  • Faces Places : Rosalie Varda 
  • I Am Not Your Negro : Rémi Grellety, Hébert Peck, and Raoul Peck
  • I Called Him Morgan : Kasper Collin
  • Icarus : Dan Cogan, David Fialkow, Bryan Fogel, Jim Swartz, and Tessa Treadway

Outstanding Film: Comedy

  • The Big Sick : Judd Apatow and Barry Mendel
  • Brigsby Bear : Will Allegra, Al Di, Phil Lord, Christopher Miller, Mark Roberts, Billy Rosenberg, Andy Samberg, Akiva Schaffer, and Jorma Taccone
  • The Disaster Artist : James Franco, Evan Goldberg, Vince Jolivette, Seth Rogen, and James Weaver
  • Get Out : Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele
  • I Don’t Feel At Home In This World : Mette-Marie Katz, Neil Kopp, Vincent Savino, and Anish Savjani
  • Lady Bird : Tom Ackerley, Margot Robbie, Steven Rogers, and Bryan Unkeless
  • I Tonya : Eli Bush, Evelyn O’Neill, and Scott Rudin
  • Thor: Ragnarok : Kevin Feige

Outstanding Film: Musical or Music Subject

  • Beauty and the Beast : David Hoberman and Todd Lieberman
  • Coco : Darla K. Anderson
  • Folk Hero and Funny Guy : Ryland Aldrich and Jeff Grace
  • The Greatest Showman : Peter Chernin, Laurence Mark,and Jenno Topping
  • Patti Cake$ : Chris Columbus, Dan Janvey, Noah Stahl, Daniela Taplin Lundberg, and Rodrigo Teixeira

Outstanding Film: Art House Or Limited Release

  • A Fantastic Woman : Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, and Gonzalo Maza
  • Brigsby Bear : Will Allegra, Al Di, Phil Lord, Christopher Miller, Mark Roberts, Billy Rosenberg, Andy Samberg, Akiva Schaffer, and Jorma Taccone
  • Columbus : Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, and Chris Weitz
  • Patti Cake$ : Chris Columbus, Dan Janvey, Noah Stahl, Daniela Taplin Lundberg, and Rodrigo Teixeira
  • Personal Shopper : Charles Gillibert
  • The Salesman: Asghar Farhadi and Alexandre Mallet-Guy
  • The Square : Philippe Bober and Erik Hemmendorff
  • Thelma : Thomas Robsahm

Artistic Achievement In Film (Top Prize)

  • Call Me By Your Name : Emilie Georges, Luca Guadagnino, James Ivory, Marco Morabito, Howard Rosenman, Peter Spears, and Rodrigo Teixeira
  • Columbus : Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, and Chris Weitz
  • Detroit : Kathryn Bigelow, Mark Boal, Matthew Budman, Megan Ellison, and Colin Wilson
  • Get Out : Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele
  • A Fantastic Woman : Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, and Gonzalo Maza
  • I, Tonya : Tom Ackerley, Margot Robbie, Steven Rogers, and Bryan Unkeless
  • Mother : Darren Aronofsky, Scott Franklin, and Ari Handel
  • Phantom Thread : Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi, and JoAnne Sellar
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Graham Broadbent, Peter Czernin, Martin McDonagh
  • The Shape of Water : J. Miles Dale and Guillermo del Toro

Are you an artist, musician, dancer, writer, poet, filmmaker, composer or other arts professional? Let your voice be heard. Join the Aceys here.

The Nominees for the 3rd Aceys: Artists’ Choice Film Awards

Best Performance In A Major Role

  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • John Boyega, Detroit
  • Brooklyn Prince, The Florida Project
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Melanie Lynskey, I Don’t Feel At Home In This World Anymore
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Danielle McDonald, Patticake$
  • Daniel Day Lewis,  Phantom Thread
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Performance In A Supporting Role

  • Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name
  • Hong Chau, Downsizing
  • Wilem Dafoe, The Florida Project
  • Laurie Metcalf,  Lady Bird
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Daisy Ridley, Murder on the Orient Express
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Graham Greene, Wind River

Best Performance by a New or Overlooked Talent

  • Teresa Palmer, Berlin Syndrome
  • Ryan Simkins, Brigsby Bear
  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • John Cho, Columbus
  • John Boyega, Detroit
  • Brooklyn Prince, The Florida Project  
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • LaKeith Stanfield, Get Out
  • Aubrey Plaza, Ingrid Goes West
  • Vicky Krieps, Phantom Thread

Best Performance By An Ensemble

  • Dave Made A Maze
  • Detroit
  • I Don’t Feel At Home In This World Anymore
  • Lady Bird
  • Mother
  • Mudbound
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Excellence in Cinematic Beauty & Technical Achievement

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name
  • Elisha Christian, Columbus
  • Hoyte Van Hoytema, Dunkirk
  • Dan Laustsen, The Shape of Water

Excellence In Sound Recording, Edit, & Mix

  • Baby Driver : Jonathan Connaught, Mary H. Ellis, James Peterson, and Julian Slater
  • Blade Runner 2049 : Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark A. Mangini, and Mac Ruth 
  • Dunkirk Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, and Mark Weingarten
  • The Killing Of A Sacred Deer : Johnnie Burn, Geoff Maxwell, and Ashley Smith 
  • Patti Cake$ : Ryan Billia, Beau Emory, and Jim Morgan
  • The Shape Of Water : Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Paul Gosse, Nathan Robitaille, and Brad Zoern

Excellence In Music: Score, Songs, or Soundtrack

  • Atomic Blonde : Tyler Bates and John Houlihan
  • Baby Driver : Kirsten Lane and Steven Price
  • Call Me by Your Name : Robin Urdang
  • I, Tonya : Susan Jacobs and Peter Nashel
  • Phantom Thread : Jonny Greenwood
  • The Shape Of Water : Mark Gordon 
  • Thor: Ragnarok : Wataru Hokoyama, Dave Jordan, and Tim Jones

Excellence in Production Design & Art Direction

  • Blade Runner 2049 : Dennis Gassner and Paul Inglis
  • Columbus : Adriaan Harsta and Diana Rice
  • The Florida Project : Stephonik Youth
  • The Lure : Joanna Macha
  • Mother : Isabelle Guay and Philip Messina
  • Phantom Thread : Denis Schnegg and Mark Tildesley
  • The Shape of Water : Paul D. Austerberry and Nigel Churcher
  • Zhgi! : Irina Grazhdankina

Excellence In Costume Design & Wardrobe

  • Battle of the Sexes : Leigh Bell
  • The Darkest Hour : Jacqueline Durran
  • The Lure : Katarzyna Lewinska
  • Phantom Thread : Mark Bridges
  • The Shape of Water : Luis Sequeira

Excellence in Hair & Makeup

  • The Darkest Hour : Flora Moody, Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, Christine Whitney
  • I, Tonya : Deborah La Mia Denaver and Adruitha Lee 
  • Murder on the Orient Express : Carol Hemming and Wakana Yoshihara
  • The Shape of Water : Paula Fleet and Jordan Samuel
  • Slack Bay : Michèle Constantinides and Mathieu Gueracague

Best Analog or Digital Special Effects

  • Blade Runner 2049 : Pierre Buffin, Richard Clegg, Paul Lambert, Nicolas Maillard, Scott Mitchell, Viktor Muller, Gerd Nefzer, and John Nelson
  • Ghost in the Shell : Asregadoo Arundi, Yves De Bono, John Dykstra, Seth Hill, Steve Ingram, Greg McKneally, Guillaume Rocheron, and Doug Spilatro
  • Life : John Moffatt, Adam Rowland, Doug Spilatro, and David Watkins
  • Okja : Stephen Clee, Erik De Boer, Jun Hyoung Kim, Jeon Hyoung Lee, and Kyung-soo Park
  • The Shape of Water : Dennis Berardi, Atilla Ceylan, and Shane Mahan

Outstanding Stunt Ensemble

  • Atomic Blonde :  Sam Hargrave and Domonkos Pardanyi
  • Baby Driver : Robert Nagle and Darrin Prescott
  • Fate Of The Furious : J.J. Perry, Spiro Razatos, and Troy Robinson
  • The Hitman’s Bodyguard : Dian Hristov, Borislav Iliev, and Greg Powell
  • John Wick: Chapter 2 : J.J. Perry and Darrin Prescott

Excellence in Editing

  • Atomic Blonde : Elísabet Ronaldsdóttir
  • Baby Driver : Jonathan Amos and Paul Machliss
  • Dunkirk : Lee Smith
  • The Hitman’s Bodyguard : Jake Roberts
  • I, Tonya : Tatiana S. Riegel
  • I Am Not Your Negro : Alexandra Strauss
  • The Killing Of A Sacred Deer :  Yorgos Mavropsaridis

Best Original Film Concept or Story

  • A Ghost Story : David Lowery
  • Brigsby Bear : Kevin Costello and Kyle Mooney
  • Get Out : Jordan Peele
  • The Killing Of A Sacred Deer : Efthymis Filippou and Yorgos Lanthimos
  • Mother : Darren Aronofsky
  • Sylvio : Kentucker Audley, Albert Birney, and Meghan Doherty

Best Screenplay Adaptation of Work of Fiction or Nonfiction

  • Call Me by Your Name: James Ivory
  • It : Gary Dauberman, Cary Joji Fukunaga, and Chase Palmer
  • Mudbound : Dee Rees and Virgil Williams
  • Molly’s Game : Aaron Sorkin
  • Wonder : Stephen Chbosky, Steve Conrad, and Jack Thorne

Best Original Screenplay

  • Brigsby Bear : Kevin Costello and Kyle Mooney
  • Get Out : Jordan Peele
  • I, Tonya : Steven Rogers
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • The Square : Ruben Östlund
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Martin McDonagh
  • Wind River : Taylor Sheridan

Excellence In Directorial Debut

  • American Fable : Anne Hamilton 
  • Columbus : Kogonada
  • Get Out : Jordan Peele
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • Lemon : Janicza Bravo

Excellence In Direction: Overlooked or Alternative

  • Berlin Syndrome : Cate Shortland
  • Call Me By Your Name : Luca Guadagnino
  • Columbus : Kogonada
  • A Fantastic Woman : Sebastián Lelio
  • Mudbound : Dee Rees
  • Menashe : Joshua Z Weinstein

Excellence in Direction

  • Detroit : Kathryn Bigelow
  • Get Out : Jordan Peele
  • I, Tonya : Craig Gillespie
  • Lady Bird : Greta Gerwig
  • Phantom Thread : Paul Thomas Anderson
  • The Shape of Water : Guillermo del Toro
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Martin McDonagh

Lifetime Achievement In Film

  • TBA

Best Animated Film

  • The Breadwinner : Anthony Leo, Tomm Moore, Andrew Rosen, and Paul Young
  • Coco : Darla K. Anderson
  • Loving Vincent : Sean M. Bobbitt and Ivan Mactaggart 
  • My Entire High School is Sinking into the Sea: Kyle Martin and Craig Zobel
  • Your Name : Kôichirô Itô, Genki Kawamura, and Katsuhiro Takei

Outstanding Film: Short or Experimental

  • Black Holes : Kevin Van Der Meiren
  • In a Heartbeat : Esteban Bravo and Beth David
  • Manifesto : Julian Rosefeldt
  • My Nephew Emmett : Lauren L. Owen and Kevin Wilson Jr.
  • The Eleven O’Clock : Karen Bryson, Josh Lawson, Derin Seale
  • Rat Film : Sebastian Pardo and Riel Roch Decter

Outstanding Film: Documentary

  • Abacus: Small Enough To Jail : Julie Goldman and Mark Mitten
  • Dina : Antonio Santini and Dan Sickles
  • Faces Places : Rosalie Varda 
  • Icarus : Dan Cogan, David Fialkow, Bryan Fogel, Jim Swartz, and Tessa Treadway
  • I Am Not Your Negro : Rémi Grellety, Hébert Peck, and Raoul Peck
  • I Called Him Morgan : Kasper Collin

Outstanding Film: Comedy

  • The Big Sick : Judd Apatow and Barry Mendel
  • Brigsby Bear : Will Allegra, Al Di, Phil Lord, Christopher Miller, Mark Roberts, Billy Rosenberg, Andy Samberg, Akiva Schaffer, and Jorma Taccone
  • The Disaster Artist : James Franco, Evan Goldberg, Vince Jolivette, Seth Rogen, and James Weaver
  • Get Out : Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele
  • I Don’t Feel At Home In This World : Mette-Marie Katz, Neil Kopp, Vincent Savino, and Anish Savjani
  • Lady Bird : Tom Ackerley, Margot Robbie, Steven Rogers, and Bryan Unkeless
  • I Tonya : Eli Bush, Evelyn O’Neill, and Scott Rudin
  • Thor: Ragnarok : Kevin Feige

Outstanding Film: Musical or Music Subject

  • Beauty and the Beast : David Hoberman and Todd Lieberman
  • Coco : Darla K. Anderson
  • Folk Hero and Funny Guy : Ryland Aldrich and Jeff Grace
  • The Greatest Showman : Peter Chernin, Laurence Mark,and Jenno Topping
  • Patti Cake$ : Chris Columbus, Dan Janvey, Noah Stahl, Daniela Taplin Lundberg, and Rodrigo Teixeira

Outstanding Film: Art House Or Limited Release

  • A Fantastic Woman : Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, and Gonzalo Maza
  • Brigsby Bear : Will Allegra, Al Di, Phil Lord, Christopher Miller, Mark Roberts, Billy Rosenberg, Andy Samberg, Akiva Schaffer, and Jorma Taccone
  • Columbus : Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, and Chris Weitz
  • Patti Cake$ : Chris Columbus, Dan Janvey, Noah Stahl, Daniela Taplin Lundberg, and Rodrigo Teixeira
  • Personal Shopper : Charles Gillibert
  • The Salesman: Asghar Farhadi and Alexandre Mallet-Guy
  • The Square : Philippe Bober and Erik Hemmendorff
  • Thelma : Thomas Robsahm

Artistic Achievement In Film (Top Prize)

  • Call Me By Your Name : Emilie Georges, Luca Guadagnino, James Ivory, Marco Morabito, Howard Rosenman, Peter Spears, and Rodrigo Teixeira
  • Columbus : Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, and Chris Weitz
  • Detroit : Kathryn Bigelow, Mark Boal, Matthew Budman, Megan Ellison, and Colin Wilson
  • Get Out : Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele
  • A Fantastic Woman : Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, and Gonzalo Maza
  • I, Tonya : Tom Ackerley, Margot Robbie, Steven Rogers, and Bryan Unkeless
  • Mother : Darren Aronofsky, Scott Franklin, and Ari Handel
  • Phantom Thread : Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi, and JoAnne Sellar
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri : Graham Broadbent, Peter Czernin, Martin McDonagh
  • The Shape of Water : J. Miles Dale and Guillermo del Toro

 

 

If you are a voting member of the Aceys and are ready to vote, click here. You will need your password.

Are you an artist, musician, dancer, writer, poet, filmmaker, composer or other arts professional? Let your voice be heard. Join the Aceys here.

Where to Stream 3rd Annual Awards Nominees

Don’t miss the smaller movies! All film titles link to their trailers. Some of the shorts link to the entire film!

 

Movie Title Number of Nominations Nomination Category Where to Watch
The Shape of Water 10 Acting Ensemble, Cinematography, Sound, Music, Production Design, Costume, Hair&MU, SFX, Director, Top Prize
Get Out 9 Acting Performance, Acting Overlooked, Concept, Screenplay, Directing Debut, Director, Comedy, Top Prize HBO GO
I Tonya 9 Acting Performance, Supporting Role, Music, Hair & Makeup, Concept, Screenplay, Director, Comedy, Top Prize Amazon
Call Me by Your Name 8 Acting Performance, Supporting Role, Overlooked Perfromance, Cinematic, Music, Adaptation, Alt Director, Top Prize Amazon
Phantom Thread 8 Acting Performance, Supporting Role, Overlooked Perfromance, Cinematic, Music, Production Design, Director, Top Prize Amazon soon
Columbus 7 Overlooked Performance, Cinematic, Production Design, Director Debut , Alt Director, Art House, Top Prize Hulu
Lady Bird 7 Acting Performance, Supporting, Ensemble, Screenplay, Director Debut, Director, Comedy Amazon
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 7 Acting Performance, Supporting, Ensemble, Screenplay, Director, Top Prize
Brigsby Bear 5 Overlooked Performance, Concept, Screenplay, Comedy, Art House STARZ
Detroit 5 Acting Performance, Overlooked Performance, Ensemble, Director, Top Prize Amazon
Baby Driver 4 Sound, Music, Stunts, Editing Amazon
Blade Runner 2049 4 Cinematic, Sound, Production Design, SFX Amazon
Mother 4 Ensemble, Production Design, Concept, Top Prize
Patti Cake$ 4 Acting Performance, Sound, Music, Art House Amazon
The Florida Project 4 Acting Performance, Supporting, Ensemble, Production Design Amazon
A Fantastic Woman 3 Alt Director, Art House, Top Prize Amazon coming soon
Atomic Blonde 3 Music, Stunts, Editing Amazon
Dunkirk 3 Cinematic, Sound, Editing
I Don’t Feel At Home In This World Anymore 3 Acting Performance, Ensemble, Comedy Netflix
Mudbound 3 Ensemble, Adaptation, Alt Director Netflix
The Killing Of A Sacred Deer 3 Sound, Editing, Concept Amazon
Berlin Syndrome 2 Overlooked Performance, Alt Director Netflix
Coco 2 Animated, Musical Amazon
I Am Not Your Negro 2 Editing, Documentary Amazon
Murder on the Orient Express 2 Supporting, Hair& Makeup
The Darkest Hour 2 Costumes, Hair & Makeup Amazon
The Hitman’s Bodyguard 2 Stunts, Editing Amazon
The Lure 2 Production Design, Costumes Filmstruck
The Square 2 Screenplay, Art House
Thor: Ragnarok 2 Music, Comedy
Wind River 2 Supporting, Screenplay
A Ghost Story 1 Concept Amazon
Abacus: Small Enough To Jail 1 Documentary Amazon
American Fable 1 Director Debut Amazon 

Netflix

Battle of the Sexes 1 Costumes Amazon
Beauty and the Beast 1 Musical Netflix
Black Holes 1 Short/Experimental Entire Film
Dave Made A Maze 1 Ensemble Hulu
Dina 1 Documentary  Hulu
Downsizing 1 Supporting
Faces Places 1 Documentary
Fate Of The Furious 1 Stunts HBO
Folk Hero & Funny Guy 1 Musical Hulu, Amazon
Ghost in the Shell 1 SFX Amazon
I Called Him Morgan 1 Documentary Netflix
Icarus 1 Documentary Netflix
In a Heartbeat 1 Short/Experimental Entire Film
Ingrid Goes West 1 Overlooked Performance Amazon
It 1 Adaptation Amazon
John Wick: Chapter 2 1 Stunts HBO GO
Lemon 1 Director Debut Amazon
Life 1 SFX Amazon
Loving Vincent 1 Animated Amazon
Manifesto 1 Short/Experimental Amazon
Menashe 1 Alt Director Amazon
Molly’s Game 1 Adaptation
My Entire High School is Sinking into the Sea 1 Animated Youtube $3.99
My Nephew Emmett 1 Short/Experimental Youtube $1.99
Okja 1 SFX Netflix
Personal Shopper 1 Art House Amazon, Vudu $3.99
Rat Film 1 Short/Experimental
Slack Bay 1 Hair&Makeup Netflix
Sylvio 1 Concept Amazon, Itunes, Google Play, Vimeo on Demand from $4.99
The Big Sick 1 Comedy Amazon
The Breadwinner 1 Animated Netflix
The Disaster Artist 1 Comedy Amazon
The Eleven O’Clock 1 Short/Experimental Youtube.com
The Greatest Showman 1 Musical Amazon coming march 20th
The Salesman 1 Art House Amazon
Thelma 1 Art House
Wonder 1 Adaptation Amazon
Your Name 1 Animated
Zhgi! 1 Production Design

3rd Annual Aceys Awards Categories!

Welcome to Awards Season!

Believe it or not, we’re already onto year three of the Aceys Artists’ Choice Film Awards.
Please help make this year’s Aceys a reality by nominating the best performances and achievements in 2017 films. The nomination form is here.

All films with a theatrical release or debuting on streaming services in the 2017 calendar year are eligible, regardless of country of origin, length, or subject matter.

This year’s awards categories are as follows:

Best Performance in a Major Role (10 nominees)
Best Performance in a Minor Role (10 nominees)
Best Performance by a New or Overlooked Talent  (5 nominees)
Best Performance by an Ensemble (5 nominees)
Excellence in Cinematic Beauty & Technical Achievement (5 nominees)
Excellence in Sound Recording, Edit, & Mix  (5 nominees)
Excellence in Music: Score, Songs, or Soundtrack (5 nominees)
Excellence in Production Design and Art Direction (5 nominees)
Excellence in Costume Design and Wardrobe (5 nominees)
Excellence in Hair and Makeup (5 nominees)
Best Analog or Digital Special Effects (5 nominees)
Outstanding Stunt Ensemble (5 nominees)
Excellence in Editing (5 nominees)
Best Original Film Concept or Story (5 nominees)
Best Script Adapted from Other Work of Fiction or Nonfiction (5 nominees)
Best Original Screenplay (5 nominees)
Excellence in Directorial Debut (5 nominees)
Excellence in Direction: Overlooked or Alternative (5 nominees)
Excellence in Direction (10 nominees)
Outstanding Film: Animated (5 nominees)
Outstanding Film: Short or Experimental (5 nominees)
Outstanding Film: Documentary (5 nominees)
Outstanding Film: Comedy (5 nominees)
Outstanding Film: Musical (5 nominees)
Outstanding Film: Art House or Limited Release (5 nominees)
Artistic Achievement In Film Award:Top Prize (10 nominees)

Voting Members receive the link for nominations and voting via our Facebook group.
Request to join here: https://www.facebook.com/groups/aceys/

The nomination form is here.

Nominee process:
The top number of nominations in each category qualifies the nominees.
The final nominee is subject to the Underdog Rule.
Nominees will be listed on final ballot in alphabetical order.

Award Category Rules:
All categories will include at least one “Underdog Nominee” that has qualities or status typically overlooked by the Academy of Arts

Additional award categories can be added at any time by vote of the Board of Directors at the suggestion of 5 members.

The Underdog Rule:
If any category does not include one “Underdog” (underrepresented person) the final nominee goes to the top ranking Underdog in that category. The Board reserves the right to present any film or performance for nomination. Similar to the NFL’s Rooney Rule.

Award determination process:
Each of the nominees is entered into the award process and returned to the member voters for consideration for the prize in each category.
Members can elect to vote in one or as many as all of the categories.

The final voting members are required to have watched any nominees they nominate or select with final votes. This is based on an honor system.

The winning motion picture in each category is selected based on the number of votes received.

Nominations and voting ballots can be altered after submission —but only up until the posted deadlines.  Any ballot alteration after the posted deadline will not be counted.

Where to Stream 2017 FIlms

Everyone asks: “I want to nominate but I still haven’t seen all the films I wanted to see. Can I see some of the 2017 films online?”

The answer is, “Yes, you can! In fact, if you’re a subscriber to streaming services like Netflix, Amazon Prime, and Hulu, there are over 900 choice of 2017 films available for you to watch!

(this isn’t even  10% of the available films online!)

2017 Movies available to watch on Netflix

Mudbound
I Don’t Feel at Home in This World Anymore
One of Us
The Most Hated Woman in America
Vengeance
Desire
Okja
The Vault
Infinity Chamber
Other Life
Stasis
The Meyerowitz Stories (New and Selected)
The Ornithologist (2017 US Release)
Raw (2017 US Release)
Graduation (2017 US Release)
The Discovery
Bad Day for the Cut
Murder on the Cape
Mr. Roosevelt
To the Bone
Voyeur
The Invisible Guardian
Bushwick
The Dinner
The Veil
iBoy
Milada
Broken Sword Hero
You Get Me
Heartthrob
Death Note
Documentaries:
Cuba and the Cameraman
Joan Didion: The Center Will Not Hold
Casting JonBenet
Treasures from the Wreck of the Unbelievable
Blurred Lines
Banking on Bitcoin
Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards
Unrest
Residente
Alien Contact: Outer Space

2017 Movies available to watch included with Amazon Prime subscription

Get Out
Manifesto
The Big Sick
Wonder
The Girl With All The Gifts
Crown Heights
The Red Pill
The Exception
Spent
Finding Oscar
I Am Dragon
The Last Word
Looking For The Jackalope
The Stronghold
The Only Living Boy In New York
Jumanji: Welcome To The Jungle
Until Forever
The Return
Shot Caller
City Of Ghosts
Newton
Megan Leavey
Plug Love
Stone Of Destiny
2Eleven
Live A Little
Frantz
Hindi Medium
500 Years
The Good Postman
The Girl From The Brothel
2 Pigeons
The Track
30 Love
Art Show Bingo
I Dream In Another Language
Before The Sun Explodes
Somebody’s Mother
West End
Long Way North (animated)Docs
Rumble: The Indians Who Rocked The World
Abacus: Small Enough To Jail
I Am Not Your Negro
The Patent Scam
Motherland
Sex Education Films

2017 Movies available to watch on Hulu

Sex Guaranteed
Polina
Afterimage
Phoenix Forgotten
Docs:
Legion of Brothers
Obey Giant
Too Funny to Fail
Becoming Bond
Step
Score: A Film Music Documentary
A Life In Waves
Black Sabbath: End of the End
Whitney: Can I Be Me
Becoming Cary Grant
School Life
Julian Schnabel: A Private Portrait
Cruel and Unusual
The Art of the Prank
The Last Wild
California Typewriter
Birthright: A War Story
Gilbert
Oscar Arias: Without a Shot Fired
The Patent Scam
The Incomparable Rose Hartman
The Cara Project
Kim Dotcom: Caught in the Web
God is Alive
Strad Style
The Lonely Italian
Foreman
Political Animals